Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Uitmõtteid Euroopa Komisjoni portfellidest 10.09.2019

blogi,
Print

Euroopa Komisjoni volinike vastutusvaldkonnad on nüüd siis teada. Kadri Simson saigi energia valdkonna. Tähtis portfell, saadud osaliselt ilmselt lohutusena selle eest, et Eesti ei saanud enam asepresidendi kohta ja preemiana selle eest, et esitati naine. Kuna Simson ei oma asepresidendi tiitlit, siis saab ta Berlyamontis kontori korrus allpool Kallase ja Ansipiga võrreldes. Saabki kiiremini liftiga üles ja alla!

 
 

Eesti Energia lobistid rõõmustavad, sest saavad keskmisest lihtsama juurdepääsu, et ehk püüda saastavale põlevkivile Euroopast erandeid välja kaubelda. Samas on õnneks taas energiavolinik, kes mõistab ühe Euroopa kauge ja küllalt isoleeritud nurga näitel heade ühenduste olulisust. Eelmine energiavolinik siitkandist oli aastail 2004-2010 lätlane Piebalgs, kellega mul oli millalgi au tema kontoris suhelda. Eestil oleks võinud palju halvemini minna, sest von der Leyen lõi muuhulgas mõned sellised portfellid, mis kõlavad rohkem nagu kooli lõpukirjandi teemad: ’Euroopa elustiili kaitsmine,’ ‘demokraatia ja demograafia’ või ‘väärtused ja läbipaistvus.’ 

Kuidas teistel läks? Suured võtsid arusaadavalt oma, mh siseturg-Prantsusmaa või majandus-Itaalia. Lõunanaabritel läks hästi – Brüsselis kõrgelt hinnatud lätlane Dombovskis jäi asepresidendiks majanduse alal. Vaid 28-aastane leedukas Sinkevičius sai keskkonnavaldkonna, millega tal paraku varasem kokkupuude puudub... Mitte liiga suur liikmesriik Iirimaa sai kaubanduse, kõva sõna ja stiilne torge Ühendkuningriigile, eesootavaid kaubandusläbirääkimisi silmas pidades. Pika kõrre tõmbas näiteks ka Poola, sest nad said ammu loodetud põllumajanduse. Volinikukandidaat Wojciechowski on muuseas Poola kuulsa katoliikliku raadiojaama Radio Maria kirjasaatja ja on hetkel Euroopa raha väärkasutuse kahtlustusega OLAF-i uurimise all. 

Kuidas edasi? Euroopa Parlamendis tõotab sügisel põnev kuulamine tulla. Kuna liikmesriigid näitasid parlamendile tipukandidaatide süsteemi eiramisega keskmist näppu, siis võib parlament kättemaksuks välja valida ühe kandidaadi, kes läbi kukutatakse. Vaatamata EKRE valitsusse laskmisele keskerakondlast Simsonit see kirves ei ähvarda, sest volinikukandidaatide seas on värvika minevikuga inimesi piisavalt.