Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Kunda oma püssirohutünn 28.10.2020

Virumaa Teataja,
Print

Tuumaenergia entusiaste koondav osaühing Fermi Energia on sihikule võtnud Viru-Nigula valla võimaliku tuumajaama võimaliku asukohana. Kuigi lubatavat tuumajaama tüüpi pole maailmas veel keegi valmis suutnud ehitada, soovib Fermi Energia, et vallavolikogu broneeriks neile kiiresti igaks juhuks magusa mereäärse kinnistu. 

Grupp riskiinvestoreid ja entusiaste on pea 2 aastat ringi käinud mõttega panna Eestis püsti Euroopa esimene väike tuumajam, nn moodulreaktor. Tellitud on hulk taustauuringuid ja suheldud erinevate välisfirmadega, kes moodulreaktoreid arendavad. Omapärane on see, et kuigi Fermi Energia käib ja kiidab plaanitava tuumajaama tehnoloogiat ja ohutust, siis tegu on ennustuste või unistustega, sest ükski koostööpartneritest pole tegelikus elus sellist jaama valmis suutnud ehitada. Arvutimudelid ongi ohutud, sest seal liiguvad bitid ja baidid, mitte radioaktiivsed uraani ja plutooniumi aatomid. 

Ähmasele tulevikule vaatamata tegi Fermi Energia volikogu eelmisel istungil ettepaneku, et Viru-Nigula vald annaks kiiresti osaühingu käsutusse magusa 100-hektarise mereäärse maatüki Kunda sadama kõrval. Kuna Fermi on maininud Eestis veel kaht omavalitsust tuumajaama võimalike asukohtadena, siis ilmselt soovitakse kusagil veel kahe mereäärse kinnistu broneerimist ehk hoonestusõiguse seadmist. Sellisel juhul jääks vähemalt kaks kolmest broneeringut võimaldavast vallast tühjade kätega.

 

Esimene huviline või avalik konkurss? 

Ehitusloa saamisel soovib Fermi Energia seejuures kinnistu osa maakonna keskmise tootmismaa hinnaga. See oleks vallale kahjulik tehing, sest sadama kõrval asuva magusa mereäärse kinnistu turuhind on kindlasti kõrgem, kui põllul oleval tööstuspargi krundil. Kui vallavalitsus soovib tänase mereäärse metsa tootmismaana käiku lasta, siis oleks mõistlik korraldada ideekonkurss või enampakkumine, mitte anda seda esimesele osaühingule, kes küsida taipas. On omaette küsimus, kas tänase mets peaks üldplaneeringus jääma tootmismaaks või muutuma metsamaaks. 

Teie teema on ajastus – kui vald ikkagi soovib sadama kõrval asuvale tootmismaale arendaja leida, kes seal mingi tootmise püsti paneks, rikkust ja töökohti looks, siis pole tuumajaam kindlasti mõistlik valik, sest see ei kerkiks sinna kõige varem millalgi 2030ndatel. Kui üks Fermi partneritest jõuab kunagi esimese näidisjaama nt Põhja-Ameerikas valmis ja saab selle käitamiseks load, kulub lisaks palju aastaid, et veenduda reaktori töökindluses ja ohutuses. Kuna Eestis puudub riigi tasandil kompetents, et tuumajaama teemaga tegeleda, siis oleks siin reaktori kiirkorras püstipanek pärast USAs antud loa andmist hullumeelse riski võtmine.