Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

See võiks olla unistuste lasteaed 22.02.2008

Tartu Postimees, lehekülg 2
Print

Mäletan päeva, mil sattusin Annelinnas üles kasvanud poisina kord Karlovat avastades esmakordselt Kalevi 17 vana puumaja juurde. Olin ootamatust leiust lummatud ja üllatunud, et polnud peaaegu kesklinnas asuvat põneva kuju ja arhitektuuriga hoovipealset hoonet varem märganud.

Linnavalitsuse üheks ülesandeks on kutsuda korrale hoolimatuid majaomanikke, kes linnas oma maju ei hoolda ja neil laguneda lasevad. Meenutagem või käimasolevat Tõnissoni maja saagat Anna Haava tänaval. Kui Tartu linnavalitsus tahab säilitada mingitki autoriteeti, et edaspidigi hoolimatuid majaomanikke manitseda ja vajadusel karistada, tuleb tal näidata positiivset eeskuju. Linnavalitsusel tuleks heita peast Kalevi 17 lammutamise mõte, maja korralikult konserveerida ja leida loodetavasti peatselt renoveeritavale majale funktsioon. Kui Tartus on saadud hakkama mingil hetkel lootusetuna tundunud Humala õlleka, Athena kino ja raudteejaama hoonete taastamisega, siis saadakse ka ühe linnale kuuluva puumajaga.

Funktsioon - lasteaed

Tartus on karjuv puudus lasteaiakohtadest, miks mitte lasta ajaloolisel ja muinsusväärtusega Kalevi 17 majal teenida tulevikku, lasteaiana? Ühes Annelinna suures ja uues koolihoones õppinuna olen alati kadestanud neid maalapsi, kel olnud au saada haridus mõnes uhkes mõisahoones. Mõnes võib-olla küll veidi kulunud ja väsinud, kuid siiski ajaloolise hõnguga väärikas hoones, kuhu ka aastakümnete järel on soov tagasi tulla. Miks ei võiks Tartu uutele lasteaiahoonete kõrval plaanida ka mõne olemasoleva hoone kohandamist lasteaiaks? Ehk ei pea lapsed tingimata sirguma tüüpiliselt kehva sisekliimaga kipsplaatide ja plastakende vahel?

Kalevi 17 maja võiks lasteaiaks sobida mitmel põhjusel. Muinsusväärtusega puumajja saaks luua traditsioonilisi materjale ja ehitusvõtteid kasutades meeldiva keskkonna ja sisekliima. Maja põnev piklik kuju võimaldab kindlasti omapärast ja kordumatut ruumiprogrammi. Kalevi 17 tagune suurte puudega ning mäenõlval asuv park on suisa loodud põnevaks mängimiskohaks, mis tuleks loomulikult aiaga piirata.

Lapsi saaks kesklinna vahetus läheduses olevasse lasteaeda hõlpsasti tuua ühistranspordiga. Ka autoga kesklinna(st läbi) tööle sõitvale vanemale ei põhjustaks Kalevi tänava algusest läbi põikamine keerukat logistikaülesannet.