Hakka blogi jälgijaks - sisesta oma meiliaadress ja saad teated uutest juttudest siin
Email again:

Keskkonnaõppe alternatiivvormist 14.12.1994

Postimees, lehekülg 13
Print

Autoril õnnestus Avatud Eesti Fondi ja Schumacher College toetusel veeta oktoobrikuus üle kahe nädala Inglismaal Schumacher College’s. Seal kogetu erilisus andis ajendi mõtteid jagada.

1991. aasta jaanuaris tegevust alustanud Schumacher College on juba paari esimese aastaga saavutanud taseme, mis on andnud paljudele põhjust nimetada teda üheks vähestest näidetest 21. sajandi vajadustele vastavast õppeasutusest. Erinevuseks tavaõppeasutustest on juba see, et kolledžil pole alalisi õppejõude ega õpilasi - sisuliselt on tegu vaid “kohaga”, kus on alaliselt tööl umbes viieliikmeline meeskond. See püsiseltskond valmistab ette erinevaid kursusi, mida viiakse aastas läbi kümmekond. Kursused kestavad enamasti kaks kuni kuus nädalat, osalejaid on igal kursusel 20 ringis.

Igaks kursuseks lendavad üle maailma kokku nii õppejõud kui õpilased, et kursuse lõppedes taas lahkuda. Eriliselt koduse meeleolu loomisele aitab kaasa näiteks see, et kõik kursustel osalejad on kaasatud majapidamistööde tegemisse (söögi valmistamine, aiatööd jne); nädalavahetustel korraldatakse ekskursioone ümbruskonda. Maailmas järjest suuremat prestiiži koguva kolledži kursustele tullakse (küllalt suure osavõtumaksu eest) vabatahtlikult ennast täiendama, mingit diplomit ega ülikooli ainepunkte läbitud kursuste eest ei saada. Kolledž tegelebki sisuliselt õppejõudude ja õpilaste vahendamisega, pakkudes omalt poolt välja oma suurepärast hoonetekompleksi. Kursusi on käinud juhendamas mitmed nimekad teadlased, nagu Gaia-teooria looja James Lovelock, süvaökoloogia isa Arne Naess, India feminist Vandana Shiva jpt. Üheks kolledži patrooniks on Dalai Laama.

Mida Schumacher College’s õpitakse? Kursusi on korraldatud kõikvõimalikel inimese olemust ja inimkonna tulevikku puudutavatel teemadel (filosoofia, ökoloogia, usk, eetika jne). Pearõhk on pandud globaalökoloogiale, mis on olnud läbiv teema enamikul kursustel. Erinevalt harjumuspärasest praktikast on kursustel loodushoiuprobleemid seostatud kõikvõiamlike teiste valdkondadega, et õpetada nägema laiemaid ja keerulisemaid seoseid. Meilgi on juba mõnda aega räägitud, et ülikoolide peaülesanne pole ette valmistada mitte niivõrd kitsalt ühe ala spetsialiste, kui mõtlevaid inimesi. Et meie venivas hariduse reformimises on see vaid lootuseks jäänud, oli seda huvitavam kogeda alternatiivset lähenemist praktikas.

Keskkonnasõbraliku majanduse kursusel (Ecological Economics), millel autor osales, üritati leida ja lahata kokkupuutepunkte keskkonnakaitse ja majanduse vahel.

Kui palju on meil keskkonnakaitsjaid, kes tunneksid hästi pangandust ja vastupidi? Esmapilgul võib tunduda, et püütakse kaht täiesti seosetut asja ühte patta panna, aga päris nii see ka pole. Keskkonnakaitse on maailmas järjest tähtsustumas ning leidmas oma teed kõige erinevamatesse eluvaldkondadesse, ilmselt on see ka Eesti tulevik. Oma alternatiivõppe Schumacher College kuluks siin ka meil ilmselt ära.